Impact Summit 2024 priniesol rozhovory o dôvere
Na Slovensku máme podľa viacerých prieskumov nízku dôveru medzi ľuďmi aj voči inštitúciám. Dôvodmi sú napríklad oslabenie pozície inštitúcií či vyššia polarizácia spoločnosti. Aby však spoločnosť dokázala úspešne vzdorovať krízam, potrebuje byť jednotná. Téma dôvery bola preto hlavným motívom druhého ročníka Impact Summitu, ktorý organizuje Nadácia Pontis.
Podujatie privítalo viac ako 300 účastníkov a účastníčok – od zástupcov verejnej správy a akademickej obce až po ľudí z biznisu a zástupcov neziskového sektora. Pozvanie prijali hostia a hostky z Maďarska, Poľska, Bulharska, Rakúska, Českej republiky a Slovenska. Prítomní boli aj veľvyslanci a veľvyslankyne z piatich krajín.
Nestratili dôveru ani po Breivikovom útoku či represiách režimu
Jedným z hlavných rečníkov bol Bjørn Ihler, ktorý prežil útok Andersa Breivika na nórskom ostrove Utøya, a zoči-voči smrti zmenil životné smerovanie. Založil organizáciu, ktorá bojuje proti šíreniu nenávisti, a hovorí s ľuďmi o tom, kam až môže viesť neprijatie inakosti. Napriek desivému zážitku nestratil dôveru v ľudí a svet, a na podujatí hovoril aj o tom, ako v rozdelenej spoločnosti vytvárať priestor na dialóg. „Každý máme úlohu v budovaní bezpečnejšieho sveta. Začať treba od seba,“ povedal a zdôraznil, že pri diskusii je kľúčové vnímať ľudskú hodnotu nášho názorového oponenta.
Medzi inšpiratívne osobnosti Impact Summitu patrila aj Veronika Móra, riaditeľka nadácie Ökotárs v Maďarsku, ktorá sa zaslúžila o právnu ochranu mimovládnych organizácií proti represiám vlády Viktora Orbána. Počas policajnej razie namierenej proti nadácii skončila Móra v minulosti dokonca v putách. „Ak sa nezapájate do politiky, môžete si žiť, ako chcete. Ako sa vám žije, záleží od toho, kto ste,“ opisuje situáciu vo svojej domovskej krajine. Opatrenia voči občianskej spoločnosti sú v poslednej dobe aktuálnou témou aj na Slovensku. Móra preto priniesla zamyslenia, ako sa vieme z udalostí v Maďarsku spoločnosť poučiť, aktivizovať a ochrániť mimovládny sektor.
Byť aktívny má zmysel
Mimoriadne silným momentom bol aj príspevok ukrajinskej právničky a aktivistky Oleksandry Matviichuk. Po začiatku invázie Ruska na Ukrajinu odmietla odísť. Spolu so svojím tímom videli napáchané hrôzy v Irpini a Buči. “Je v poriadku nezvyknúť si na zverstvá. Keď ich začneme považovať za normálne, strácame ľudskosť,” hovorí Matviichuk.
„Mnohí sa pýtame sami seba, či sa máme vo svete, kde strácame pôdu pod nohami, o čo oprieť. Podľa najnovšieho celosvetového rebríčka Edelman Trust Barometer, ktorý meria úroveň dôvery v inštitúcie, sa v tomto smere spoliehame najmä na biznis a občianske organizácie. Jedine firmy a mimovládny sektor sú podľa neho vnímané ako dostatočne kompetentné a etické zároveň. Spoliehať sa len na biznis a mimovládny sektor však nestačí. Bez aktívnych ľudí, odborníčok a odborníkov s pevnými hodnotami, sa nezaobídeme ani v štátnych inštitúciách a samosprávach,“ povedala Martina Kolesárová, výkonná riaditeľka Nadácie Pontis.
Biznisové prostredie na Impact Summite zastupoval švédsky podnikateľ Daniel Sachs. Otvorene a často hovorí o potrebe firiem aktívne sa angažovať v spoločnosti a sám podporuje politické inovácie v Európe. „Prepájanie je absolútne nevyhnutné pre posilňovanie dôvery v spoločnosti,” povedal Sachs. Odpovede na otázku, či potrebuje demokracia filantropov, na podujatí hľadali biznismeni z Maďarska, Českej republiky a Poľska – mediálny magnát Zoltán Varga a podnikatelia Václav Muchna a Andrej Kiska ml..
Moderná tvár občianskeho sektora
Držiteľ ocenenia Biela vrana Tomáš Bálint, odborníčka na vzťahovú výchovu Zuzana Bendíková a občianska aktivista Zuzana Janíčková priblížili svoje príbehy z pôsobenia v občianskom sektore, a naznačili, ako jednotlivci a organizácie môžu prispieť k obnoveniu dôvery v spoločnosti.
Na Impact Summite vystúpil aj riaditeľ DEKK Inštitútu Pavol Kosnáč, ktorý exkluzívne predstavil výsledky najnovšieho prieskumu o dôvere na Slovensku, či akademici Helena Tužinská a Juraj Buzalka, ktorí rozoberali príčiny a dôsledky polarizácie.
„Impact Summit vytvára priestor, aby sme spolu nachádzali riešenia, ktoré môžu prispieť k ozdraveniu našich vzťahov – ako medzi jednotlivcami, tak aj voči inštitúciám. Veríme, že podujatie je miestom pre inšpirácie, posilňovanie dialógu a hľadanie spojenectiev pri budovaní silnejšej a odolnejšej spoločnosti,“ uzatvorila M. Kolesárová.